Dobový stánek s prezentací řemesla a výrobků

Na akce zaměřené na historii nabízím prezentaci formou stánku, inspirovaný dobovými vyobrazeními. Ukázka zahrnuje repliky výrobků z usně rozličného charakteru brašny, tašvice, opasky, obuv, nátepníky. Vlastní výroba v raných obdobích byla na nástroje velmi chudá a vyobrazení jsou k dispozici ve velmi omezeném množství, tedy v mé nabídce je ukázka nástrojů používaných napříč 14-18. stoletím (šídla, raznice, ořezávače, měřidla, sedlářská svěrka atp.). Součástí prezentace je informační panel o historii výroby z kůže doplněný o iluminacemi z období renesance. Zájemcům je průběžně přednášeno o historický postupech od činění kůží v koželužnách po koncovou ruční výrobu. V průběhu dne je prezentováno ruční šití, vyřezávání vzorů, ražba a další techniky. Děti si mohou za drobnou úplatu zhotovit na místě kožený náramek s ražbou motivu, dle svého výběru a dospělí zakoupit opasky, diáře, peněženky, spony do vlasů.

Sedlářství, brašnářství ,ševcovství je pro mne vedlejší zájmovou činností, ale mám tuto živnost zapsanou na firmu a tedy prodej probíhá v souladu se zákonem. Vzhledem k tomu, že má výroba je zaměřena na produkci pro šermířskou a fantasy komunitu je pravděpodobnost pokrytí nákladů na dopravu a pobyt pouze z prodeje málo pravděpodobná (jsem z Olomouce CZ, účast na akci tedy volím spíše jako volnočasovou aktivitu než rentabilní prodejní akci). Účast na akci tedy obvykle podmiňuji příspěvkem za předvádění řemesla, dle individuální domluvy a typu akce (ev. příspěvek na cestovné u prodejních akcí).

Součástí prezentace je kostým situovaný do konce 15.století. Pro vícedenní tématické akce po dohodě mohu dovézt i historický stan loukoťového typu s dobovou rekonstrukcí vybavení, včetně lehké plátové zbroje a zbraní z konce 15.století, ve kterém přespáváme a přes den je volně k nahlednutí.

V případě zájmu mohu dále informovat spolupracující řemeslníky nabízející prezentaci tkalcovství, písařství, tiskařství, řezbářství, kovářství, vyšívání a pletení - Non Sancti

Ukázky

Na místě jsem schopen ukazovat drobnou výrobu, vyprávět o zpracování kůže a historii řemesel. Samozřejmostí je ukázka rozličných nástrojů a prezentace jejich účelu.

Výroba

Za drobnou úplatu si návštěvníci mohou vyrobit kožený náramek s vyraženým vzorem, dle vlastního výběru, tato aktivita je velmi populární u dětí (provadí ražbu vzoru, ohranění, vyseknutí děr z předpřipavených pásů kůže, cena 2eura/kus).

Prodej

Nabízím prodej a prezentaci výroby kožených výrobků napříč stoletími, jako jsou tašvice, nátepníky, ale i opasky, obaly na knihy, spony do vlasů aj.